czwartek, 22 kwietnia 2010

Wystawa "Ach, co to był za ślub... Śląskie zwyczaje i obrzędy weselne w XIX i XX wieku"

Muzeum Śląskie serdecznie zaprasza od 29 kwietnia do 4 lipca 2010 roku na wystawę poświęconą śląskim zwyczajom i obrzędom weselnym w XIX i XX wieku.

Wystawa prezentuje obrzędy i zwyczaje weselne charakterystyczne dla środowiska miejskiego i wiejskiego Górnego Śląska w XIX i XX wieku. Zagadnienie będzie potraktowane szeroko: od poznawania się młodych, narzeczeństwo, zaręczyny, poprzez ślub i ucztę weselną, przenosiny młodych na nowe gospodarstwo aż po świętowanie rocznic ślubu, czyli srebrnego i złotego wesela.

Ekspozycja pokazuje zmieniającą się na przestrzeni lat ślubną modę miejską, trwałość kanonów mody chłopskiej oraz rekwizyty związane z ważnymi, symboliczno-magicznymi momentami tradycyjnego wesela, takimi jak: błogosławieństwo młodych, polterabend, bramy weselne, witanie młodych chlebem i solą, oczepiny. Zaprezentowane zostaną także przedmioty, które stanowiły wiano wiejskiej panny oraz bogatej mieszczanki.

Wystawa zwraca uwagę na zmieniającą się współcześnie zwyczajowość weselną, gdzie obrzęd przekształca się w ceremonię, w której liczy się przede wszystkim zabawa oraz zewnętrzna oprawa uroczystości. Integralną część ekspozycji stanowi pokaz fotografii ślubnej w trójwymiarze w zabytkowym fotoplastykonie oraz wystawa fotografii ślubnej przed Muzeum.

Ekspozycji towarzyszyć będzie również wykład i prezentacje obrzędów weselnych:

Wykład:
20 maja 2010 godz. 17.00
O miłości ludowej prawie wszystko
Dr hab. Dobrosława Wężowicz-Ziółkowska, Instytut Nauk o Kulturze Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

27 maja 2010 godz. 17.00
Wesele góralskie z Istebnej
W wykonaniu Zespołu Regionalnego „Istebna”

10 czerwca 2010 r. godz. 17.00
Śląskie wesele z przełomu XIX i XX wieku
W wykonaniu Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Osiny” z Żor

Kuratorzy wystawy:
Krystyna Pieronkiewicz-Pieczko
Małgorzata Paul

INFORMACJA PRASOWA 21.04.2010

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz